top of page

AŞKIN CAMBAZOĞLU

1950 Aydın doğumlu Aşkın Cambazoğlu'nun Bodrum serüveni 1980 yılında Bodrum Sualtı Arkeoloji müzesine arkeolog olarak atanmasıyla başlar. Bu süreçte Sualtı Arkeoloğu ünvanını alan Aşkın Cambazoğlu, Oğuz Alpözen ve Yaşar Yıldız'la birlikte ülkemizin ilk üç sualtı arkeoloğundan biri olma ünvanına sahip olur. Bu döneme denk gelen bir enstantane de şöyle; 1982 senesinde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve INA (Instituite of Nautical Archaeology) tarafından kazılarına başlanan dünyaca ünlü Uluburun Batığı'nın bulunduğu gün sualtında olan Aşkın Cambazoğlu'nun o esnada oğlu dünyaya gelir. O dönemin müze müdürü Oğuz Alpözen, batığın Tunç Devrine tarihlenmesi sebebiyle, doğan çocuğun isim babası olarak adını 'Tunç' koyar. Aynı şekilde Bilkent Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunu kızının adı Azra Erhat tarafından mitolojide ay tanrıçası olarak bilinen 'Selene' olarak konulmuştur.

Aşkın Cambazoğlu, müzede arkeolog olarak görevini sonlandırdıktan sonra Kumbahçe sahilinde butik bir otel ve bir dalış teknesiyle Bodrum'da dalış turizminin temellerini atarak dalış okulunu kurmuştur. Sportif Dalış'la birlikte, Sanayi Dalgıçlığı yapan bir firmaya daha sahiptir. Bunun yanı sıra, konuları Sualtı Arkeolojisi ve Türkiye'de Dalış Turizmi olan konferanslar vermektedir ve bu konularda çeşitli  makaleleri bulunmaktadır.

Arkeolog olarak birikimlerini ve turizmdeki tecrübelerini dalış charter ve arkeolojik dalış charter turlarıyla birleştirerek özel turlar programlamaktadır.

Şirket faaliyetlerine oğlu Tunç Cambazoğlu'yla birlikte devam etmektedir.

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
bottom of page